Čo je to rescue WEEKEND?

Rescue WEEKEND je, ako názov napovedá, víkendový kurz zážitkovej prvej pomoci. Jedná sa obvykle o dvojdňovú aktivitu, ktorej cieľom je precvičiť si poskytovanie prvej pomoci v špecifických situáciách. Tie sú simulované čo najviac realisticky a poskytujú tak autentický zážitok a skúsenosť so záchranou života, či ošetrením zranených.

Pre koho je kurz určený?

Kurz sa obsahom, náročnosťou a témou prispôsobuje jeho účastníkom, ktorí môžu byť nielen začiatočníci ale aj pokročilí, ktorí si vybudujú základy ale aj rozšíria teoretické a najmä praktické zručnosti. Vhodný pre:

 • firmy ako teambuilding
 • žiakov aj pedagógov
 • skupiny a organizácie

Čo zažijete úplne INAK ako na bežnom kurze?

Klasické modelové situácie vyzerajú nasledovne. V modelovej situácií je jeden alebo viac figurantov, ktorý hrajú “zranených“ a okolo nich sa prechádza skupina 3-5 dobrovoľníkov/záchranárov s plne vybavenými lekárničkami. Najprv medzi sebou prediskutujú postup a potom ilustračne demonštrujú, čo by robili, keby bol “zranený“ skutočne zranený. Výsledkom je len veľmi neurčitá predstava o tom, ako postupovať a figurant končí s obväzom okolo nohy. Obväz mu na nohe nedrží a odmotáva sa, pretože si nikto nedal námahu oviazať ho tak, aby v reálnej situácií nevykrvácal.Účastníci nedostávajú adekvátnu spätnú väzbu a dozvedia sa len či postupovali správne alebo nesprávne.

Povedali sme si DOSŤ!
Ukážme si ako postupovať v skutočnosti, vo vypätých situáciách
s obmedzenými možnosťami a pomôckami na poskytnutie prvej pomoci.
Poďme ošetrovať tak, ako v reálnej kritickej situácií.

Rescue WEEKEND prináša:

 • Realistické znázornenie rôznych druhov zranení
 • Rôzne typy prostredí
 • Osobná spätná väzba pre každého účastníka, z ktorej sa naučíte najviac! Dozviete sa nielen čo bolo správne a čo nesprávne ale aj prečo.
 • Formát vzdelávania, ktorý zahŕňa prednášky, ukážky, workshopy a reálnemodelové situácie
 • Jedinečný zážitok: 10 úplne nových a 5 prepracovaných formátov modelových situácií
 • Spolupráca s ďalšími záchrannými zložkami a k tomu prislúchajúce doplnkové tematické aktivity: turistika, plávanie, lyžovanie a iné.
 • Kurz prvej pomoci, ktorý aplikuje prvky coachingu pedagogiky a zážitkového učenia a je konzultovaný s psychológmi

Ako rescue WEEKEND prebieha?

Veríme, že človek, ktorý sa učí prvú pomoc si ju musí zažiť z každej strany. Aké je to byť zdravotníkom, na ktorom závisí život alebo zdravie zraneného? Ako sa cíti zranený? Čo všetko objaví nestranný pozorovateľ? A čo všetko odhalíte ak sa dostanete na pozíciu rozhodcu? Každý uhol pohľadu prináša nové poznatky, nové skúsenosti, nové zážitky.

Po predstavení základných vedomostí a zručností dávame účastníkom v modelových situáciách priestor, konfrontovať tieto zručnosti s realitou. Zistia tak ako na nich stresové situácie vplývajú a ako sa s nimi vyrovnávajú. Výkony účastníkov nehodnotíme a nerozdávame známky ako v škole. Snažíme sa poskytnúť konštruktívnu spätnú väzbu a ponúkať možnosť pacovať s novonadobudnutým zážitkom. Vysvetľujeme všetky kroky prvej pomoci.

Uveďme si príklad, simulácia autonehody. Pri autonehode majú zasahujúci k dispozícii len autolekárničky. Ak sa situácia nezvládne na prvýkrát úplne správne, po vysvetlení situácie a podaní spätnej väzby sa zopakuje. Účastníci sa tak učia na vlastných chybách a zafixujú si správny postup.

Dávame tiež účastníkom priestor aby aj oni pripravili modelovú situáciu pre svojich lektorov. Výhodou týchto vymenených rolí je, že účastníci vytvoria zadanie pre situácia, ktorú oni sami považujú za dôležitú. Ďalším plusom je možnosť porovnať tak svoj výkon s profesionálmi.

Medzi jedinečné prvky Rescue WEEKENDU patrí i spojenie so zložkami ako Vodná záchranná služba, Horská služba, Kynologická brigáda, Letecká záchranná služba, Armáda a iné. Účastníci sa tak dozvedia aj praktické poznatky a informácie o práci čí fungovaní danej zložky a zároveň sa zoznámia so špecifikami záchrany v teoretickej aj praktickejrovine napr. špecifiká horskej medicíny, záchrany z výšky aj voľnej hĺbky či lavínovú problematiku, špecifiká vodnej záchrany, pátrania po nezvestných osobách kynológmi a pod.

BONUS ku kurzu:

 • kniha rescueBOOK
 • pracovný zošit

AK MÁTE ZÁUJEM O KALKULÁCIU A BLIŽŠIE INFO – KONTAKTUJTE NÁS:

 

NA STIAHNUTIE:

rescueWEEKEND – prezentácia (PDF)

rescueWEEKEND – propozície (PDF)